Neriman BİLEYDİ - Abdurahman BİLEYDİ

 

     İlçemiz Pınarbaşı Mahallesinde, adlarına 2010 yılında 16 derslikli bir ilköğretim okulu yaptırılmıştır. 


   ABDURRAHMAN BİLEYDİ (1908-1976) Kamile ve Mehmet Mursi BİLEYDİ’nin beş çocuğundan biri olarak 1908 yılında Antalya da doğdu. İskenderiye Amerikan Koleji ve İktisat Fakültesi bölümü mezunudur. İngilizce, Fransızca ve Arapça bildiği yabancı dillerdir. Babası Mehmet Mursi BİLEYDİ, Bileydi Çiftliği’ni kurmuştur. Çiftlik günümüzde Liman Mahallesi ve çevresinin bulunduğu yerdedir. Atatürk, Atatürk Orman Çiftliği’ni kurmadan önce ön araştırma için Bileydi Çiftliği’ne gelmiştir. Bu çiftliği Fevzi ÇAKMAK ve Sabiha GÖKÇEN de ziyaret etmiştir. Bileydi Çiftliğinde, Antalya’da ilk defa pirinç ekimi yapılıp, ismi tescillenerek yurt dışına ihraç edilmiştir. Pirinçten sonra pamuk, yer fıstığı ekilmiştir. Bileydi ailesi kereste ticareti yapıp yurt dışına ihraç etmiştir. Abdurrahman BİLEYDİ aile işi olan çiftçilik ve kereste işi ile ilgilenmiştir.


 NERİMAN(AKMAN)BİLEYDİ (1919-…..) Antalyalı Kamer (AKSAY) ile  İstiklal Savaşına katılmış, kırmızı kurdeleli madalya alan az kişilerden biri olan Emekli Albay Recep Recai AKMAN’ın kızıdır. Dedesi Antalya’daki ilk baroyu kuran ve ilk avukat olan Hacı Şükrü AKSAY’dır. Neriman BİLEYDİ, Nişantaşı Kız Lisesi’nde okumuştur. Fransızca bilmektedir. 2005 yılında Hacı olmuştur. Eşinin vefatından sonra, eşinin işi olan çiftçiliği devralmış, Antalya’nın sosyal gelişimine örnek katkılar yapmıştır.

   NERİMAN-ABDURRAHMAN BİLEYDİ'nin Sumer Mehmet BİLEYDİ ve Sumru (BİLEYDİ) BAŞBUDAK olmak üzere iki çocukları vardır. Sumer Mehmet BİLEYDİ’nin Can Mehmet BİLEYDİ ve Sera Neriman BİLEYDİ adında; Sumru (BİLEYDİ) BAŞBUDAK’ın Melis (BAŞBUDAK) UTKU ve Burak BAŞBUDAK adında iki çocuğu olmuştur.