ÖGRENCİLERLE YÖRÜK (GÖÇER HAYVAN) KÜLTÜRÜNÜ TANIMA GEZİSİ YAPILDI
 
 
Son yüz yılda sanayi ve teknolojide yaşanan hızlı değişim kırsaldan kentlere göçü artırması nedeni ile insanlar tarımdan özellikle hayvansal üretimden uzaklaştı. Bunun sonucunda çocuklarımız apartman katlarına sıkışarak hayatlarını ve hayallerini bilgisayar ve internet dünyasında yaşar oldular.
            Bazı aileler, bu baş döndürürcesine oluşan hızlı değişime direnerek 365 gün çadırda yaşayıp, yılda üç oba değiştirerek, yazın Beydağlarının zirvesinde, baharlarda orta seviyelerde kışın da bey dağlarının eteklerine dağılarak, göçer hayvancılık yapmaya devam etmektedir. Bu teknoloji çağında binlerce yıldır gelen Yörük kültürüyle, cep telefonu kültürünü harmanlayarak mutlu ve üretken olunabileceğini bizlere ispatlarcasına yaşamaya ve üretime katkı yapmaktadırlar. Böylelikle insanlığın en temel ihtiyaçlarından olan ve kirlenmemiş, kalıntı içermeyen et-süt gibi ürünleri üreterek bizlerin tüketimine sunmaktadırlar. Sürdürülebilir hayvansal üretimin sembolü olmaya devam etmektedirler.  
            Konyaaltı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak kentte yaşayan bir avuç öğrenciye bu geleneksel kültürü tanıtmak ve kitaplarda okuyup filmlerde izledikleri HEİDİ nin hala var olduğunu ve hayatını mutlu olarak devam ettirdiğini göstermek için, Dr. Cahit Ünver İlkokulu 3-E sınıfı öğrencileri, öğretmenleri ile birlikte, İlçe Müdürü Canan OTRUŞ ve teknik personellerin katılımı ile kültür gezisi düzenlendik.
            Gezimizin ilk durağı Geyikbayırı Mahallesi Ardıç Gediğindeki, çam ve ardıç ağaçları ile kaplı Ahmet ÖZDEMİR’ e ait honamlı keçi sürüsünün bulunduğu baharlık obaydı. Bizleri Özdemir ailesi ve modern Heidi olarak tanımlayabileceğimiz dünyalar tatlısı, bulunduğu ortamdan memnun ve mutlu altı yaşındaki Medine karşıladı.
            Tanışma faslından sonra Medine en çok sevdiği keçiler Benekli ve Nazlı ile yeni arkadaşlarını tanıştırdı. Yeni arkadaşlarının eski arkadaşlarını (keçileri) sevmesini istedi. Ürkek ve çekingen olarak ağıla giren öğrenciler, ağıldan ayrılma zamanı geldiğinde keçilerden ayrılmak istemiyordu.
            Bu arada Medine yeni arkadaşlarına keçileri nasıl beslemeleri gerektiği konusunda bilgi verdi. Atak diye adlandırdığı sineğin ağız, burun ve kulaklara yumurta bırakabileceğini bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.
            Medine arkadaşlarına okulda öğrendiği şarkı ve şiirlerle beraber kendinin doğaçlama oluşturduğu şarkı ve şiirleri söyledi. Özdemir ailesinin misafirperverliği ile çoğumuzun belki bir daha göremeyeceği, yok olmaya yüz tutmuş sıcak ve doğal ortamdan ayrıldık. Bu basit ve sade yaşam alanından ayrılırken tüm öğrencilerde anılarının bir yerinde çok uzun süre hatırlanacak bir iz kalmıştı. Medine belki de farkında olmadan ilerde yaşamlarına yön verecek bir dokunuşta bulunmuştu.
            Sonraki durağımız Feslikan Yaylası oldu. Tüm çocuklar ve büyükler şehrin kasvetine ve sıkıcılığına inat koşup, yakan top oynadı. Bugün bu geziye katılanlardan bazıları, ara ara rüyasında Benekli, Nazlı veya Medine görecektir.
 
 
İSAY2 Galeri